Статии |
Възстановяването на нормалнорелсов (1435 мм) дизелов локомотив 64.19
Предистория
Локомотивите БДЖ серия 64 са представители на източногерманските следвоенни локомотиви V18b, произвеждани от заводите Lokomotivbau “Karl Marx” – Babelsberg, DDR и са доставяни за нуждите на БДЖ и индустрията на Народна Република България в периода 1963 – 1967 г. Доставените локомотиви са общо 24 бр., като от тях 14 бр. са зачислени в БДЖ, а останалите 10 бр. са експлоатирани в различни предприятия. Локомотивите са двуосни, с щангово задвижване на двете колооси и хидравлична предавателна система. Локомотивите серия 64.00 имат следните технически данни:
Заводски тип: V18b (V15.20)
Дължина с буферите: 6 940 мм
Най-голяма височина (над SOK): 3 585 мм
База на локомотива (междуосие): 2 500 мм
Конструктивна скорост: 40 км/час
Максимална скорост*: 37 км/час
Служебна маса: 18 т
Колоосно натоварване: 9 т
Тип: М 0-2-0 9
Теглителна норма при наклон 14% и V=20 км/час: 85 т
Дизелов двигател тип: 6 VD 18 SRW
Брой цилиндри и разположение: 6 І
Ред на работа на цилиндрите: 1-5-3-6-2-4
Максимален въртящ момент: 90/1200 mkp
Номинална мощност при 1500 U/min: 180 к.с.
Охлаждане на двигателя: Водно циркулационно
Хидропредавателна кутия тип: GSR 12/3,7
Брой на хидротрансформаторите: 1
Брой на хидросъединителите: 2
Хидротрансформаторът е включен: 0 - 14 км/час
Първи хидросъединител включен: 14 до 21 км/час
Втори хидросъединител включен: 21 до 37 км/час
Охлаждане на ХПК: чрез топлообменник
Спирачка: Knorr Kbr
Функционен вентил: GR-V5(EMV 10)
Кран-машинист за автом. спирачка: St-125/IV
Кран-машинисти директна спирачка: Zbs-12
Компресор: VV 64/100(2-HS3 63/74)
Управление на компресора: с регулатор за празен ход
Електрическа система: 24V DC
Брой и тип на акумулаторите: 2 х 12V 180 Ah
Генератор: Алтернатор 24V 500W
Инсталация за пясъкоподаване: пневматично управляема - 4 бр пясъчници
Горивен резервоар: 400 л
*Максимална скорост по отношение на сцеплението и хидропредавката
Експлоатационна съдба на локомотив 64.19
Локомотив 64.19 след доставянето му през 1966 г. е зачислен към БДЖ, но от самото начало работи в клона на „ГОРУБСО” в гр. Кърджали. Няколко години по-късно е отчислен от парка на БДЖ и окончателно предаден на индустрията, където работи до оставянето си в изолация през 2004 г. По време на своята експлоатация, локомотив 64.19 претърпява ремоторизация поради повреда на оригиналния дизелов мотор. Същият е заменен с 8 цилиндров V образен двигател съветско производство тип ЯМЗ-238 с номинална мощност от 230 к.с. Заедно с ремоторизацията е направено и изменение на охладителната система, като са премахнати всички елементи, свързани с оригиналния мотор. Премахнат е и топлообменника на хидропредавателната кутия. След 2004 г., локомотивът е оставен на гаражен коловоз в базата на „ГОРУБСО” гр. Кърджали, където престоява до април 2011 г. Към него интерес е проявяван два пъти – първият път от страна на Оловно-цинковия комплекс в града, но до договор не се стига и вторият път след направено предложение от Сдружение „Български Локомотивен Форум”. На 28.04.2011 г е подписано споразумение и локомотивът е предаден на Сдружението. Към април 2011 г., у нас от серия 64.00 са запазени само две единици – описания тук 64.19 и намиращия се в гр. Стара Загора 64.20 собственост на „Кълвача Газ” АД.
Възстановяването
Идеята за възстановяване на локомотив 64.19 възниква след проучване от страна на техническия колектив на Сдружение „Български Локомотивен Форум” и след извършване на предварителен оглед през м. март 2011 г. В начинанието си Сдружението вече е ангажирало няколко фирми, които ще изработят отделни елементи, необходими за влагане при възстановителния ремонт. Самият ремонт ще се извърши в една от големите вагоно-ремонтни бази в България, като ще обхваща:
- Цялостно разглобяване на локомотива;
- Песъкоструйна обработка на всички метални елементи;
- Очукване на старата боя от рамата и колоосите;
-Тенекеджийски работи по обшивката и кабината
- Нанасяне на антикорозионно покритие на всички елементи, подлежащи на боядисване;
- Ревизия на колоосите, репрофилиране, дефектоскопия и боядисване;
- Ревизия на теглично-отбивачните съоръжения;
- Основен ремонт на дизеловия двигател;
- Замяна на тръбопроводи по пневматичната система;
- Ревизия на компресора;
- Ревизия на хидропредавателната кутия;
- Цялостно възстановяване на автентичния вид на кабината и пулта;
- Изработка на нови въздушни резервоари;
- Цялостна подмяна на електрическата инсталация;
- Боядисване на локомотива по схема, утвърдена от УС на Сдружение „Български Локомотивен Форум”;
- Изработка на означителни, отличителни и указателни табели съгласно приложен чертеж.
Локомотивът бе приет от Сдружение „Български Локомотивен Форум” на 28.04.2011 г. и на следващия ден, теглен от друг подобен локомотив бе придвижен до междинна база, от където предстои същият да бъде натоварен на автоплатформа за превоз на извънгабаритни товари и превозен до мястото на възстановяване. Самото преместване на локомотива предвизвика голям интерес и десетки жители и гости на гр. Кърджали се спираха да гледат и заснемат необичайния състав, движещ се по железопътната линия от клон „ГОРУБСО” към гара Кърджали, по която реално влак не е преминавал от средата на 2007 г.
По време на възстановителния ремонт Сдружението ще организира „дни на отворени врати”, в които железопътните любители ще имат възможност да наблюдават процеса на възстановяване, да се запознаят с някои специфични технологични операции, да заснемат и коментират със специалисти работата по локомотива.
Финансирането на възстановителния ремонт на музейния локомотив 64.19 е със средства на Сдружението, лични дарения на неговите членове, спонсорство, изразяващо се в предоставяне на необходимите материали или финансиране за закупуването им, както и от заинтересовани туристически оператори.
На локомотива ще бъде изготвен нов технически паспорт, ще бъдат направени всички необходими измервания на контролирани размери и ще се извърши теглово уравновесяване след пълното му окомплектоване.
След извършване на възстановителния ремонт, на локомотив 64.19 ще бъдат извършени всички изпитания и ходово – спирачни проби, предвидени в нормативната уредба на ИА „Железопътна администрация” за установяване на оперативната съвместимост на возилата с основните системи и подсистемите на железопътния транспорт в Р България, след което се предвижда, локомотивът да получи сертификат за безопасност от „Национален Изследователски Институт по Транспорта” ООД и да бъде въведен в експлоатация за туристически, атракционни, рекламни и друг вид увеселителни пътувания по националната железопътна инфраструктура.
Първоначалният срок за завършване на работата по възстановяване на локомотив 64.19 е 23 септември 2011 г., като се предвижда при постигане на договореност с ръководствата на НК „Железопътна инфраструктура” и „БДЖ-Пътнически превози” ЕООД да се проведе демонстрационно пътуване на локомотива в района на ЖП възел София с ретро състав.
За обема на извършваните работи, взаимодействието с подизпълнители и финансовите разходи за ВЪЗСТАНОВИТЕЛЕН РЕМОНТ на дизелов локомотив № 64.19 изтеглете POSTUPNIK.pdf (247Kb)